CG382T200X5L CG382T200X5L
CG382T200X5L
Part Number
CG382T200X5L
Manufacturer
Description
CAP ALUM 3800UF 200V SCREW
Data sheet
CG382T200X5L.pdf
    Impedance-
    Tolerance-10%, +50%
    Capacitance3800 µF
    Voltage - Rated200 V
    Lifetime @ Temp#2000 Hrs @ 85°C
    Size / Dimension3.000" Dia (76.20mm)
    Height - Seated (Max)5.625" (142.88mm)
    Operating Temperature-40°C ~ 85°C
    Surface Mount Land Size-
    Ripple Current @ Low Frequency13.2 A @ 120 Hz
    Ripple Current @ High Frequency15.972 A @ 10 kHz
    ESR (Equivalent Series Resistance)23mOhm @ 120Hz