CG362U100W4C CG362U100W4C
CG362U100W4C
Part Number
CG362U100W4C
Manufacturer
Description
CAP ALUM 3600UF 100V SCREW
Data sheet
CG362U100W4C.pdf
Category
Aluminum Electrolytic Capacitors
Family
Series
CG
    Specifications
    SeriesCG
    RoHSRoHS
    Ratings-
    Impedance-
    Tolerance-10%, +75%
    Capacitance3600 µF
    Part StatusActive
    ApplicationsGeneral Purpose
    Lead Spacing-
    PolarizationPolar
    Mounting TypeChassis Mount
    Package / CaseRadial, Can - Screw Terminals
    Voltage - Rated100 V
    Lifetime @ Temp#2000 Hrs @ 85°C
    Size / Dimension2.500" Dia (63.50mm)
    Height - Seated (Max)4.125" (104.78mm)
    Operating Temperature-40°C ~ 85°C
    Surface Mount Land Size-
    Ripple Current @ Low Frequency11.3 A @ 120 Hz
    Ripple Current @ High Frequency13.673 A @ 10 kHz
    ESR (Equivalent Series Resistance)20mOhm @ 120Hz