CG3451U075V4C CG3451U075V4C
CG3451U075V4C
Part Number
CG3451U075V4C
Manufacturer
Description
CAP ALUM 3450UF 75V SCREW
Data sheet
CG3451U075V4C.pdf
    Impedance-
    Tolerance-10%, +75%
    Capacitance3450 µF
    Voltage - Rated75 V
    Lifetime @ Temp#2000 Hrs @ 85°C
    Size / Dimension2.000" Dia (50.80mm)
    Height - Seated (Max)4.125" (104.78mm)
    Operating Temperature-40°C ~ 85°C
    Surface Mount Land Size-
    Ripple Current @ Low Frequency8.5 A @ 120 Hz
    Ripple Current @ High Frequency9.775 A @ 10 kHz
    ESR (Equivalent Series Resistance)27mOhm @ 120Hz