CG333U050X5L CG333U050X5L
CG333U050X5L
Part Number
CG333U050X5L
Manufacturer
Description
CAP ALUM 33000UF 50V SCREW
Data sheet
CG333U050X5L.pdf
    Impedance-
    Tolerance-10%, +75%
    Capacitance33000 µF
    Voltage - Rated50 V
    Lifetime @ Temp#2000 Hrs @ 85°C
    Size / Dimension3.000" Dia (76.20mm)
    Height - Seated (Max)5.625" (142.88mm)
    Operating Temperature-40°C ~ 85°C
    Surface Mount Land Size-
    Ripple Current @ Low Frequency29 A @ 120 Hz
    Ripple Current @ High Frequency33.35 A @ 10 kHz
    ESR (Equivalent Series Resistance)5mOhm @ 120Hz