CG3250T400V4C CG3250T400V4C
CG3250T400V4C
Part Number
CG3250T400V4C
Manufacturer
Description
CAP ALUM 325UF 400V SCREW
Data sheet
CG3250T400V4C.pdf
    Impedance-
    Tolerance-10%, +50%
    Capacitance325 µF
    Voltage - Rated400 V
    Lifetime @ Temp#2000 Hrs @ 85°C
    Size / Dimension2.000" Dia (50.80mm)
    Height - Seated (Max)4.125" (104.78mm)
    Operating Temperature-40°C ~ 85°C
    Surface Mount Land Size-
    Ripple Current @ Low Frequency3 A @ 120 Hz
    Ripple Current @ High Frequency3.69 A @ 10 kHz
    ESR (Equivalent Series Resistance)220mOhm @ 120Hz