CG273U016V3C CG273U016V3C
CG273U016V3C
Part Number
CG273U016V3C
Manufacturer
Description
CAP ALUM 27000UF 16V SCREW
Data sheet
CG273U016V3C.pdf
    Impedance-
    Tolerance-10%, +75%
    Capacitance27000 µF
    Voltage - Rated16 V
    Lifetime @ Temp#2000 Hrs @ 85°C
    Size / Dimension2.000" Dia (50.80mm)
    Height - Seated (Max)3.125" (79.38mm)
    Operating Temperature-40°C ~ 85°C
    Surface Mount Land Size-
    Ripple Current @ Low Frequency11.4 A @ 120 Hz
    Ripple Current @ High Frequency13.11 A @ 10 kHz
    ESR (Equivalent Series Resistance)12mOhm @ 120Hz