CG252U150W4C CG252U150W4C
CG252U150W4C
Part Number
CG252U150W4C
Manufacturer
Description
CAP ALUM 2500UF 150V SCREW
Data sheet
CG252U150W4C.pdf
    Impedance-
    Tolerance-10%, +75%
    Capacitance2500 µF
    Voltage - Rated150 V
    Lifetime @ Temp#2000 Hrs @ 85°C
    Size / Dimension2.500" Dia (63.50mm)
    Height - Seated (Max)4.125" (104.78mm)
    Operating Temperature-40°C ~ 85°C
    Surface Mount Land Size-
    Ripple Current @ Low Frequency9.2 A @ 120 Hz
    Ripple Current @ High Frequency11.132 A @ 10 kHz
    ESR (Equivalent Series Resistance)30mOhm @ 120Hz