CG223U035W4C CG223U035W4C
CG223U035W4C
Part Number
CG223U035W4C
Manufacturer
Description
CAP ALUM 22000UF 35V SCREW
Data sheet
CG223U035W4C.pdf
Category
Aluminum Electrolytic Capacitors
Family
Series
CG
    Specifications
    SeriesCG
    RoHSRoHS
    Ratings-
    Impedance-
    Tolerance-10%, +75%
    Capacitance22000 µF
    Part StatusActive
    ApplicationsGeneral Purpose
    Lead Spacing-
    PolarizationPolar
    Mounting TypeChassis Mount
    Package / CaseRadial, Can - Screw Terminals
    Voltage - Rated35 V
    Lifetime @ Temp#2000 Hrs @ 85°C
    Size / Dimension2.500" Dia (63.50mm)
    Height - Seated (Max)4.125" (104.78mm)
    Operating Temperature-40°C ~ 85°C
    Surface Mount Land Size-
    Ripple Current @ Low Frequency15.2 A @ 120 Hz
    Ripple Current @ High Frequency17.48 A @ 10 kHz
    ESR (Equivalent Series Resistance)11mOhm @ 120Hz