CG202T350X5L CG202T350X5L
CG202T350X5L
Part Number
CG202T350X5L
Manufacturer
Description
CAP ALUM 2000UF 350V SCREW
Data sheet
CG202T350X5L.pdf
Category
Aluminum Electrolytic Capacitors
Family
Series
CG
    Specifications
    SeriesCG
    RoHSRoHS
    Ratings-
    Impedance-
    Tolerance-10%, +50%
    Capacitance2000 µF
    Part StatusActive
    ApplicationsGeneral Purpose
    Lead Spacing-
    PolarizationPolar
    Mounting TypeChassis Mount
    Package / CaseRadial, Can - Screw Terminals
    Voltage - Rated350 V
    Lifetime @ Temp#2000 Hrs @ 85°C
    Size / Dimension3.000" Dia (76.20mm)
    Height - Seated (Max)5.625" (142.88mm)
    Operating Temperature-40°C ~ 85°C
    Surface Mount Land Size-
    Ripple Current @ Low Frequency8.1 A @ 120 Hz
    Ripple Current @ High Frequency9.963 A @ 10 kHz
    ESR (Equivalent Series Resistance)61mOhm @ 120Hz