CG172U100W4C CG172U100W4C
CG172U100W4C
Part Number
CG172U100W4C
Manufacturer
Description
CAP ALUM 1700UF 100V SCREW
Data sheet
CG172U100W4C.pdf
    Impedance-
    Tolerance-10%, +75%
    Capacitance1700 µF
    Voltage - Rated100 V
    Lifetime @ Temp#2000 Hrs @ 85°C
    Size / Dimension1.750" Dia (44.45mm)
    Height - Seated (Max)4.125" (104.78mm)
    Operating Temperature-40°C ~ 85°C
    Surface Mount Land Size-
    Ripple Current @ Low Frequency5.7 A @ 120 Hz
    Ripple Current @ High Frequency6.897 A @ 10 kHz
    ESR (Equivalent Series Resistance)50mOhm @ 120Hz