CG1651T200W4C CG1651T200W4C
CG1651T200W4C
Part Number
CG1651T200W4C
Manufacturer
Description
CAP ALUM 1650UF 200V SCREW
Data sheet
CG1651T200W4C.pdf
    Impedance-
    Tolerance-10%, +50%
    Capacitance1650 µF
    Voltage - Rated200 V
    Lifetime @ Temp#2000 Hrs @ 85°C
    Size / Dimension2.500" Dia (63.50mm)
    Height - Seated (Max)4.125" (104.78mm)
    Operating Temperature-40°C ~ 85°C
    Surface Mount Land Size-
    Ripple Current @ Low Frequency7.8 A @ 120 Hz
    Ripple Current @ High Frequency9.438 A @ 10 kHz
    ESR (Equivalent Series Resistance)50mOhm @ 120Hz