CG164U010X5L CG164U010X5L
CG164U010X5L
Part Number
CG164U010X5L
Manufacturer
Description
CAP ALUM 160000UF 10V SCREW
Data sheet
CG164U010X5L.pdf
    Impedance-
    Tolerance-10%, +75%
    Capacitance160000 µF
    Voltage - Rated10 V
    Lifetime @ Temp#2000 Hrs @ 85°C
    Size / Dimension3.000" Dia (76.20mm)
    Height - Seated (Max)5.625" (142.88mm)
    Operating Temperature-40°C ~ 85°C
    Surface Mount Land Size-
    Ripple Current @ Low Frequency27.1 A @ 120 Hz
    Ripple Current @ High Frequency31.165 A @ 10 kHz
    ESR (Equivalent Series Resistance)6mOhm @ 120Hz