CG143U035V4C CG143U035V4C
CG143U035V4C
Part Number
CG143U035V4C
Manufacturer
Description
CAP ALUM 14000UF 35V SCREW
Data sheet
CG143U035V4C.pdf
    Impedance-
    Tolerance-10%, +75%
    Capacitance14000 µF
    Voltage - Rated35 V
    Lifetime @ Temp#2000 Hrs @ 85°C
    Size / Dimension2.000" Dia (50.80mm)
    Height - Seated (Max)4.125" (104.78mm)
    Operating Temperature-40°C ~ 85°C
    Surface Mount Land Size-
    Ripple Current @ Low Frequency10.4 A @ 120 Hz
    Ripple Current @ High Frequency11.96 A @ 10 kHz
    ESR (Equivalent Series Resistance)18mOhm @ 120Hz