CG133U025V3C CG133U025V3C
CG133U025V3C
Part Number
CG133U025V3C
Manufacturer
Description
CAP ALUM 13000UF 25V SCREW
Data sheet
CG133U025V3C.pdf
Category
Aluminum Electrolytic Capacitors
Family
Series
CG
    Specifications
    SeriesCG
    RoHSRoHS
    Ratings-
    Impedance-
    Tolerance-10%, +75%
    Capacitance13000 µF
    Part StatusActive
    ApplicationsGeneral Purpose
    Lead Spacing-
    PolarizationPolar
    Mounting TypeChassis Mount
    Package / CaseRadial, Can - Screw Terminals
    Voltage - Rated25 V
    Lifetime @ Temp#2000 Hrs @ 85°C
    Size / Dimension2.000" Dia (50.80mm)
    Height - Seated (Max)3.125" (79.38mm)
    Operating Temperature-40°C ~ 85°C
    Surface Mount Land Size-
    Ripple Current @ Low Frequency8 A @ 120 Hz
    Ripple Current @ High Frequency9.2 A @ 10 kHz
    ESR (Equivalent Series Resistance)24mOhm @ 120Hz