CG113U035U4C CG113U035U4C
CG113U035U4C
Part Number
CG113U035U4C
Manufacturer
Description
CAP ALUM 11000UF 35V SCREW
Data sheet
CG113U035U4C.pdf
Category
Aluminum Electrolytic Capacitors
Family
Series
CG
    Specifications
    SeriesCG
    RoHSRoHS
    Ratings-
    Impedance-
    Tolerance-10%, +75%
    Capacitance11000 µF
    Part StatusActive
    ApplicationsGeneral Purpose
    Lead Spacing-
    PolarizationPolar
    Mounting TypeChassis Mount
    Package / CaseRadial, Can - Screw Terminals
    Voltage - Rated35 V
    Lifetime @ Temp#2000 Hrs @ 85°C
    Size / Dimension1.750" Dia (44.45mm)
    Height - Seated (Max)4.125" (104.78mm)
    Operating Temperature-40°C ~ 85°C
    Surface Mount Land Size-
    Ripple Current @ Low Frequency9.1 A @ 120 Hz
    Ripple Current @ High Frequency10.465 A @ 10 kHz
    ESR (Equivalent Series Resistance)20mOhm @ 120Hz