CG103U050X4C CG103U050X4C
CG103U050X4C
Part Number
CG103U050X4C
Manufacturer
Description
CAP ALUM 10000UF 50V SCREW
Data sheet
CG103U050X4C.pdf
    Impedance-
    Tolerance-10%, +75%
    Capacitance10000 µF
    Voltage - Rated50 V
    Lifetime @ Temp#2000 Hrs @ 85°C
    Size / Dimension3.000" Dia (76.20mm)
    Height - Seated (Max)4.125" (104.78mm)
    Operating Temperature-40°C ~ 85°C
    Surface Mount Land Size-
    Ripple Current @ Low Frequency15.6 A @ 120 Hz
    Ripple Current @ High Frequency17.94 A @ 10 kHz
    ESR (Equivalent Series Resistance)13mOhm @ 120Hz