B43763B4828M050
B43763B4828M050
Part Number
B43763B4828M050
Manufacturer
Description
CAP ALUM 8200UF 20% 350V SCREW
Series
B43763
    Specifications
    SeriesB43763
    RoHSRoHS
    Ratings-
    Impedance19 mOhms
    Tolerance±20%
    Capacitance8200 µF
    Part StatusActive
    ApplicationsGeneral Purpose
    Lead Spacing1.248" (31.70mm)
    PolarizationPolar
    Mounting TypeChassis Mount
    Package / CaseRadial, Can - Screw Terminals
    Voltage - Rated350 V
    Lifetime @ Temp#6000 Hrs @ 105°C
    Size / Dimension3.543" Dia (90.00mm)
    Height - Seated (Max)4.764" (121.00mm)
    Operating Temperature-40°C ~ 105°C
    Surface Mount Land Size-
    Ripple Current @ Low Frequency28.6 A @ 100 Hz
    Ripple Current @ High Frequency-
    ESR (Equivalent Series Resistance)12mOhm @ 100Hz