B43763A5478M008
B43763A5478M008
Part Number
B43763A5478M008
Manufacturer
Description
CAP ALUM 4700UF 20% 450V SCREW
    Ratings-
    Impedance28 mOhms
    Tolerance±20%
    Capacitance4700 µF
    Part StatusActive
    ApplicationsGeneral Purpose
    Lead Spacing1.122" (28.50mm)
    Voltage - Rated450 V
    Lifetime @ Temp#6000 Hrs @ 105°C
    Size / Dimension2.531" Dia (64.30mm)
    Height - Seated (Max)5.185" (131.70mm)
    Operating Temperature-40°C ~ 105°C
    Surface Mount Land Size-
    Ripple Current @ Low Frequency20.7 A @ 100 Hz
    Ripple Current @ High Frequency-
    ESR (Equivalent Series Resistance)19mOhm @ 100Hz