B43763A5228M000
B43763A5228M000
Part Number
B43763A5228M000
Manufacturer
Description
CAP ALUM 2200UF 20% 450V SCREW
    Ratings-
    Impedance60 mOhms
    Tolerance±20%
    Capacitance2200 µF
    Part StatusActive
    ApplicationsGeneral Purpose
    Lead Spacing0.874" (22.20mm)
    Voltage - Rated450 V
    Lifetime @ Temp#6000 Hrs @ 105°C
    Size / Dimension2.031" Dia (51.60mm)
    Height - Seated (Max)4.201" (106.70mm)
    Operating Temperature-40°C ~ 105°C
    Surface Mount Land Size-
    Ripple Current @ Low Frequency11.6 A @ 100 Hz
    Ripple Current @ High Frequency-
    ESR (Equivalent Series Resistance)40mOhm @ 100Hz