B43762A4478M000 B43762A4478M000
B43762A4478M000
Part Number
B43762A4478M000
Manufacturer
Description
CAP ALUM 4700UF 20% 350V SCREW
Data sheet
Category
Aluminum Electrolytic Capacitors
Family
Series
B43762
    Specifications
    SeriesB43762
    RoHSRoHS
    Ratings-
    Impedance28 mOhms
    Tolerance±20%
    Capacitance4700 µF
    Part StatusActive
    ApplicationsGeneral Purpose
    Lead Spacing1.122" (28.50mm)
    PolarizationPolar
    Mounting TypeChassis Mount
    Package / CaseRadial, Can - Screw Terminals
    Voltage - Rated350 V
    Lifetime @ Temp#5000 Hrs @ 105°C
    Size / Dimension2.531" Dia (64.30mm)
    Height - Seated (Max)5.185" (131.70mm)
    Operating Temperature-40°C ~ 105°C
    Surface Mount Land Size-
    Ripple Current @ Low Frequency12.5 A @ 100 Hz
    Ripple Current @ High Frequency-
    ESR (Equivalent Series Resistance)18mOhm @ 100Hz