B43742B5158M050 B43742B5158M050
B43742B5158M050
Part Number
B43742B5158M050
Manufacturer
Description
CAP ALUM 1500UF 20% 450V SCREW
Data sheet
B43742B5158M050.pdf
    Ratings-
    Impedance-
    Tolerance±20%
    Capacitance1500 µF
    Part StatusActive
    ApplicationsGeneral Purpose
    Lead Spacing1.122" (28.50mm)
    Voltage - Rated450 V
    Lifetime @ Temp#5000 Hrs @ 105°C
    Size / Dimension2.531" Dia (64.30mm)
    Height - Seated (Max)3.217" (81.70mm)
    Operating Temperature-40°C ~ 105°C
    Surface Mount Land Size-
    Ripple Current @ Low Frequency6.68 A @ 100 Hz
    Ripple Current @ High Frequency-
    ESR (Equivalent Series Resistance)65mOhm @ 100Hz