B43742A6278M000 B43742A6278M000
B43742A6278M000
Part Number
B43742A6278M000
Manufacturer
Description
CAP ALUM 2700UF 20% 500V SCREW
    Ratings-
    Impedance45 mOhms
    Tolerance±20%
    Capacitance2700 µF
    Part StatusActive
    ApplicationsGeneral Purpose
    Lead Spacing1.122" (28.50mm)
    Voltage - Rated500 V
    Lifetime @ Temp#5000 Hrs @ 105°C
    Size / Dimension2.531" Dia (64.30mm)
    Height - Seated (Max)5.677" (144.20mm)
    Operating Temperature-40°C ~ 105°C
    Surface Mount Land Size-
    Ripple Current @ Low Frequency9.84 A @ 100 Hz
    Ripple Current @ High Frequency-
    ESR (Equivalent Series Resistance)30mOhm @ 100Hz