B43742A6158M000 B43742A6158M000
B43742A6158M000
Part Number
B43742A6158M000
Manufacturer
Description
CAP ALUM 1500UF 20% 500V SCREW
    Ratings-
    Impedance75 mOhms
    Tolerance±20%
    Capacitance1500 µF
    Part StatusActive
    ApplicationsGeneral Purpose
    Lead Spacing0.874" (22.20mm)
    Voltage - Rated500 V
    Lifetime @ Temp#5000 Hrs @ 105°C
    Size / Dimension2.031" Dia (51.60mm)
    Height - Seated (Max)5.185" (131.70mm)
    Operating Temperature-40°C ~ 105°C
    Surface Mount Land Size-
    Ripple Current @ Low Frequency6.6 A @ 100 Hz
    Ripple Current @ High Frequency-
    ESR (Equivalent Series Resistance)55mOhm @ 100Hz