B43742A6108M000 B43742A6108M000
B43742A6108M000
Part Number
B43742A6108M000
Manufacturer
Description
CAP ALUM 1000UF 20% 500V SCREW
    Ratings-
    Impedance110 mOhms
    Tolerance±20%
    Capacitance1000 µF
    Part StatusActive
    ApplicationsGeneral Purpose
    Lead Spacing0.874" (22.20mm)
    Voltage - Rated500 V
    Lifetime @ Temp#5000 Hrs @ 105°C
    Size / Dimension2.031" Dia (51.60mm)
    Height - Seated (Max)3.846" (97.70mm)
    Operating Temperature-40°C ~ 105°C
    Surface Mount Land Size-
    Ripple Current @ Low Frequency4.94 A @ 100 Hz
    Ripple Current @ High Frequency-
    ESR (Equivalent Series Resistance)80mOhm @ 100Hz