B43742A4688M000 B43742A4688M000
B43742A4688M000
Part Number
B43742A4688M000
Manufacturer
Description
CAP ALUM 6800UF 20% 350V SCREW
Data sheet
B43742A4688M000.pdf
Category
Aluminum Electrolytic Capacitors
Family
Series
B43742
    Specifications
    SeriesB43742
    RoHSRoHS
    Ratings-
    Impedance-
    Tolerance±20%
    Capacitance6800 µF
    Part StatusActive
    ApplicationsGeneral Purpose
    Lead Spacing1.122" (28.50mm)
    PolarizationPolar
    Mounting TypeChassis Mount
    Package / CaseRadial, Can - Screw Terminals
    Voltage - Rated350 V
    Lifetime @ Temp#5000 Hrs @ 105°C
    Size / Dimension2.531" Dia (64.30mm)
    Height - Seated (Max)5.677" (144.20mm)
    Operating Temperature-40°C ~ 105°C
    Surface Mount Land Size-
    Ripple Current @ Low Frequency16 A @ 100 Hz
    Ripple Current @ High Frequency-
    ESR (Equivalent Series Resistance)13mOhm @ 100Hz