B43733E2129M008
B43733E2129M008
Part Number
B43733E2129M008
Manufacturer
Description
CAP ALUM 12000UF 20% 250V SCREW
    Ratings-
    Impedance19 mOhms
    Tolerance±20%
    Capacitance12000 µF
    Part StatusActive
    ApplicationsGeneral Purpose
    Lead Spacing1.248" (31.70mm)
    Voltage - Rated250 V
    Lifetime @ Temp#15000 Hrs @ 85°C
    Size / Dimension3.028" Dia (76.90mm)
    Height - Seated (Max)5.677" (144.20mm)
    Operating Temperature-25°C ~ 85°C
    Surface Mount Land Size-
    Ripple Current @ Low Frequency22.5 A @ 100 Hz
    Ripple Current @ High Frequency-
    ESR (Equivalent Series Resistance)11mOhm @ 100Hz