B43733B9478M000
B43733B9478M000
Part Number
B43733B9478M000
Manufacturer
Description
CAP ALUM 4700UF 20% 400V SCREW
    Ratings-
    Impedance45 mOhms
    Tolerance±20%
    Capacitance4700 µF
    Part StatusActive
    ApplicationsGeneral Purpose
    Lead Spacing1.248" (31.70mm)
    Voltage - Rated400 V
    Lifetime @ Temp#15000 Hrs @ 85°C
    Size / Dimension3.028" Dia (76.90mm)
    Height - Seated (Max)3.846" (97.70mm)
    Operating Temperature-25°C ~ 85°C
    Surface Mount Land Size-
    Ripple Current @ Low Frequency15.1 A @ 100 Hz
    Ripple Current @ High Frequency-
    ESR (Equivalent Series Resistance)26mOhm @ 100Hz