B43733B6158M000
B43733B6158M000
Part Number
B43733B6158M000
Manufacturer
Description
CAP ALUM 1500UF 20% 500V SCREW
Data sheet
B43733B6158M000.pdf
    Ratings-
    Impedance110 mOhms
    Tolerance±20%
    Capacitance1500 µF
    Part StatusActive
    ApplicationsGeneral Purpose
    Lead Spacing1.122" (28.50mm)
    Voltage - Rated500 V
    Lifetime @ Temp#8000 Hrs @ 85°C
    Size / Dimension2.531" Dia (64.30mm)
    Height - Seated (Max)3.846" (97.70mm)
    Operating Temperature-40°C ~ 85°C
    Surface Mount Land Size-
    Ripple Current @ Low Frequency7.23 A @ 100 Hz
    Ripple Current @ High Frequency-
    ESR (Equivalent Series Resistance)70mOhm @ 100Hz