B43733B2109M000
B43733B2109M000
Part Number
B43733B2109M000
Manufacturer
Description
CAP ALUM 10000UF 20% 200V SCREW
Data sheet
B43733B2109M000.pdf
    Ratings-
    Impedance28 mOhms
    Tolerance±20%
    Capacitance10000 µF
    Part StatusActive
    ApplicationsGeneral Purpose
    Lead Spacing1.248" (31.70mm)
    Voltage - Rated200 V
    Lifetime @ Temp#15000 Hrs @ 85°C
    Size / Dimension3.027" Dia (76.90mm)
    Height - Seated (Max)4.201" (106.70mm)
    Operating Temperature-40°C ~ 85°C
    Surface Mount Land Size-
    Ripple Current @ Low Frequency20 A @ 100 Hz
    Ripple Current @ High Frequency-
    ESR (Equivalent Series Resistance)17mOhm @ 100Hz