B43733A9478M000
B43733A9478M000
Part Number
B43733A9478M000
Manufacturer
Description
CAP ALUM 4700UF 20% 400V SCREW
    Ratings-
    Impedance45 mOhms
    Tolerance±20%
    Capacitance4700 µF
    Part StatusActive
    ApplicationsGeneral Purpose
    Lead Spacing1.122" (28.50mm)
    Voltage - Rated400 V
    Lifetime @ Temp#15000 Hrs @ 85°C
    Size / Dimension2.531" Dia (64.30mm)
    Height - Seated (Max)4.693" (119.20mm)
    Operating Temperature-25°C ~ 85°C
    Surface Mount Land Size-
    Ripple Current @ Low Frequency14 A @ 100 Hz
    Ripple Current @ High Frequency-
    ESR (Equivalent Series Resistance)28mOhm @ 100Hz