B43733A9338M000
B43733A9338M000
Part Number
B43733A9338M000
Manufacturer
Description
CAP ALUM 3300UF 20% 400V SCREW
    Ratings-
    Impedance65 mOhms
    Tolerance±20%
    Capacitance3300 µF
    Part StatusActive
    ApplicationsGeneral Purpose
    Lead Spacing0.874" (22.20mm)
    Voltage - Rated400 V
    Lifetime @ Temp#15000 Hrs @ 85°C
    Size / Dimension2.031" Dia (51.60mm)
    Height - Seated (Max)5.185" (131.70mm)
    Operating Temperature-25°C ~ 85°C
    Surface Mount Land Size-
    Ripple Current @ Low Frequency11 A @ 100 Hz
    Ripple Current @ High Frequency-
    ESR (Equivalent Series Resistance)38mOhm @ 100Hz