B43733A9228M000
B43733A9228M000
Part Number
B43733A9228M000
Manufacturer
Description
CAP ALUM 2200UF 20% 400V SCREW
Data sheet
B43733A9228M000.pdf
Category
Aluminum Electrolytic Capacitors
Family
Series
B43733
    Specifications
    SeriesB43733
    RoHSRoHS
    Ratings-
    Impedance-
    Tolerance±20%
    Capacitance2200 µF
    Part StatusActive
    ApplicationsGeneral Purpose
    Lead Spacing0.874" (22.20mm)
    PolarizationPolar
    Mounting TypeChassis Mount
    Package / CaseRadial, Can - Screw Terminals
    Voltage - Rated400 V
    Lifetime @ Temp#15000 Hrs @ 85°C
    Size / Dimension2.031" Dia (51.60mm)
    Height - Seated (Max)4.201" (106.70mm)
    Operating Temperature-25°C ~ 85°C
    Surface Mount Land Size-
    Ripple Current @ Low Frequency8.34 A @ 100 Hz
    Ripple Current @ High Frequency-
    ESR (Equivalent Series Resistance)55mOhm @ 100Hz