B43733A4688M000
B43733A4688M000
Part Number
B43733A4688M000
Manufacturer
Description
CAP ALUM 6800UF 20% 350V SCREW
Series
B43733
    Specifications
    SeriesB43733
    RoHSRoHS
    Ratings-
    Impedance30 mOhms
    Tolerance±20%
    Capacitance6800 µF
    Part StatusActive
    ApplicationsGeneral Purpose
    Lead Spacing1.122" (28.50mm)
    Voltage - Rated350 V
    Lifetime @ Temp#15000 Hrs @ 85°C
    Size / Dimension2.531" Dia (64.30mm)
    Height - Seated (Max)5.185" (131.70mm)
    Operating Temperature-25°C ~ 85°C
    Surface Mount Land Size-
    Ripple Current @ Low Frequency19.1 A @ 100 Hz
    Ripple Current @ High Frequency-
    ESR (Equivalent Series Resistance)18mOhm @ 100Hz