B43733A4338M000
B43733A4338M000
Part Number
B43733A4338M000
Manufacturer
Description
CAP ALUM 3300UF 20% 350V SCREW
Data sheet
B43733A4338M000.pdf
Series
B43733
    Specifications
    SeriesB43733
    RoHSRoHS
    Ratings-
    Impedance-
    Tolerance±20%
    Capacitance3300 µF
    Part StatusActive
    ApplicationsGeneral Purpose
    Lead Spacing1.122" (28.50mm)
    Voltage - Rated350 V
    Lifetime @ Temp#15000 Hrs @ 85°C
    Size / Dimension2.531" Dia (64.30mm)
    Height - Seated (Max)3.846" (97.70mm)
    Operating Temperature-25°C ~ 85°C
    Surface Mount Land Size-
    Ripple Current @ Low Frequency11 A @ 100 Hz
    Ripple Current @ High Frequency-
    ESR (Equivalent Series Resistance)38mOhm @ 100Hz