B43725A9568M000
B43725A9568M000
Part Number
B43725A9568M000
Manufacturer
Description
CAP ALUM 5600UF 20% 400V SCREW
Data sheet
B43725A9568M000.pdf
Series
B43725
    Specifications
    SeriesB43725
    RoHSRoHS
    Ratings-
    Impedance18 mOhms
    Tolerance±20%
    Capacitance5600 µF
    Part StatusActive
    ApplicationsGeneral Purpose
    Lead Spacing1.122" (28.50mm)
    Voltage - Rated400 V
    Lifetime @ Temp#12000 Hrs @ 85°C
    Size / Dimension2.531" Dia (64.30mm)
    Height - Seated (Max)5.677" (144.20mm)
    Operating Temperature-40°C ~ 85°C
    Surface Mount Land Size-
    Ripple Current @ Low Frequency21.5 A @ 100 Hz
    Ripple Current @ High Frequency-
    ESR (Equivalent Series Resistance)13mOhm @ 100Hz