B43725A9338M000
B43725A9338M000
Part Number
B43725A9338M000
Manufacturer
Description
CAP ALUM 3300UF 20% 400V SCREW
Data sheet
B43725A9338M000.pdf
Series
B43725
    Specifications
    SeriesB43725
    RoHSRoHS
    Ratings-
    Impedance30 mOhms
    Tolerance±20%
    Capacitance3300 µF
    Part StatusActive
    ApplicationsGeneral Purpose
    Lead Spacing1.122" (28.50mm)
    Voltage - Rated400 V
    Lifetime @ Temp#12000 Hrs @ 85°C
    Size / Dimension2.531" Dia (64.30mm)
    Height - Seated (Max)4.201" (106.70mm)
    Operating Temperature-40°C ~ 85°C
    Surface Mount Land Size-
    Ripple Current @ Low Frequency15 A @ 100 Hz
    Ripple Current @ High Frequency-
    ESR (Equivalent Series Resistance)22mOhm @ 100Hz