B43724B7228M000
B43724B7228M000
Part Number
B43724B7228M000
Manufacturer
Description
CAP ALUM 2200UF 20% 550V SCREW
Data sheet
B43724B7228M000.pdf
Series
B43724
    Specifications
    SeriesB43724
    RoHSRoHS
    Ratings-
    Impedance-
    Tolerance±20%
    Capacitance2200 µF
    Part StatusActive
    ApplicationsGeneral Purpose
    Lead Spacing1.248" (31.70mm)
    Voltage - Rated550 V
    Lifetime @ Temp#8000 Hrs @ 85°C
    Size / Dimension3.028" Dia (76.90mm)
    Height - Seated (Max)3.846" (97.70mm)
    Operating Temperature-40°C ~ 85°C
    Surface Mount Land Size-
    Ripple Current @ Low Frequency9.92 A @ 100 Hz
    Ripple Current @ High Frequency-
    ESR (Equivalent Series Resistance)50mOhm @ 100Hz