B43721B9478M000 B43721B9478M000
B43721B9478M000
Part Number
B43721B9478M000
Manufacturer
Description
CAP ALUM 4700UF 20% 400V SCREW
Series
B43721
    Specifications
    SeriesB43721
    RoHSRoHS
    Ratings-
    Impedance50 mOhms
    Tolerance±20%
    Capacitance4700 µF
    Part StatusActive
    ApplicationsGeneral Purpose
    Lead Spacing1.248" (31.70mm)
    Voltage - Rated400 V
    Lifetime @ Temp#5000 Hrs @ 85°C
    Size / Dimension3.028" Dia (76.90mm)
    Height - Seated (Max)3.846" (97.70mm)
    Operating Temperature-25°C ~ 85°C
    Surface Mount Land Size-
    Ripple Current @ Low Frequency13.4 A @ 100 Hz
    Ripple Current @ High Frequency-
    ESR (Equivalent Series Resistance)28mOhm @ 100Hz