B43721A9828M000 B43721A9828M000
B43721A9828M000
Part Number
B43721A9828M000
Manufacturer
Description
CAP ALUM 8200UF 20% 400V SCREW
Data sheet
B43721A9828M000.pdf
Series
B43721
    Specifications
    SeriesB43721
    RoHSRoHS
    Ratings-
    Impedance-
    Tolerance±20%
    Capacitance8200 µF
    Part StatusActive
    ApplicationsGeneral Purpose
    Lead Spacing1.248" (31.70mm)
    Voltage - Rated400 V
    Lifetime @ Temp#5000 Hrs @ 85°C
    Size / Dimension3.028" Dia (76.90mm)
    Height - Seated (Max)6.189" (157.20mm)
    Operating Temperature-40°C ~ 85°C
    Surface Mount Land Size-
    Ripple Current @ Low Frequency19.3 A @ 100 Hz
    Ripple Current @ High Frequency-
    ESR (Equivalent Series Resistance)16mOhm @ 100Hz