B43713F2688M000 B43713F2688M000
B43713F2688M000
Part Number
B43713F2688M000
Manufacturer
Description
CAP ALUM 6800UF 20% 250V SCREW
    Ratings-
    Impedance32 mOhms
    Tolerance±20%
    Capacitance6800 µF
    Part StatusActive
    ApplicationsGeneral Purpose
    Lead Spacing1.248" (31.70mm)
    Voltage - Rated250 V
    Lifetime @ Temp#15000 Hrs @ 85°C
    Size / Dimension3.028" Dia (76.90mm)
    Height - Seated (Max)3.846" (97.70mm)
    Operating Temperature-25°C ~ 85°C
    Surface Mount Land Size-
    Ripple Current @ Low Frequency15.8 A @ 100 Hz
    Ripple Current @ High Frequency-
    ESR (Equivalent Series Resistance)20mOhm @ 100Hz