B43713E2688M000 B43713E2688M000
B43713E2688M000
Part Number
B43713E2688M000
Manufacturer
Description
CAP ALUM 6800UF 20% 250V SCREW
Series
B43713
    Specifications
    SeriesB43713
    RoHSRoHS
    Ratings-
    Impedance34 mOhms
    Tolerance±20%
    Capacitance6800 µF
    Part StatusActive
    ApplicationsGeneral Purpose
    Lead Spacing1.122" (28.50mm)
    Voltage - Rated250 V
    Lifetime @ Temp#15000 Hrs @ 85°C
    Size / Dimension2.531" Dia (64.30mm)
    Height - Seated (Max)4.693" (119.20mm)
    Operating Temperature-25°C ~ 85°C
    Surface Mount Land Size-
    Ripple Current @ Low Frequency14.2 A @ 100 Hz
    Ripple Current @ High Frequency-
    ESR (Equivalent Series Resistance)20mOhm @ 100Hz