B43713A5108M000 B43713A5108M000
B43713A5108M000
Part Number
B43713A5108M000
Manufacturer
Description
CAP ALUM 1000UF 20% 450V SCREW
Data sheet
B43713A5108M000.pdf
Series
B43713
    Specifications
    SeriesB43713
    RoHSRoHS
    Ratings-
    Impedance-
    Tolerance±20%
    Capacitance1000 µF
    Part StatusActive
    ApplicationsGeneral Purpose
    Lead Spacing0.874" (22.20mm)
    Voltage - Rated450 V
    Lifetime @ Temp#15000 Hrs @ 85°C
    Size / Dimension2.031" Dia (51.60mm)
    Height - Seated (Max)3.217" (81.70mm)
    Operating Temperature-25°C ~ 85°C
    Surface Mount Land Size-
    Ripple Current @ Low Frequency5.29 A @ 100 Hz
    Ripple Current @ High Frequency-
    ESR (Equivalent Series Resistance)120mOhm @ 100Hz