B43712B9109M000
B43712B9109M000
Part Number
B43712B9109M000
Manufacturer
Description
CAP ALUM 10000UF 20% 400V SCREW
Series
B43712
    Specifications
    SeriesB43712
    RoHSRoHS
    Ratings-
    Impedance22 mOhms
    Tolerance±20%
    Capacitance10000 µF
    Part StatusActive
    ApplicationsGeneral Purpose
    Lead Spacing1.248" (31.70mm)
    Voltage - Rated400 V
    Lifetime @ Temp#10000 Hrs @ 85°C
    Size / Dimension3.543" Dia (90.00mm)
    Height - Seated (Max)5.728" (145.50mm)
    Operating Temperature-25°C ~ 85°C
    Surface Mount Land Size-
    Ripple Current @ Low Frequency23.3 A @ 100 Hz
    Ripple Current @ High Frequency-
    ESR (Equivalent Series Resistance)13mOhm @ 100Hz