B43712A5568M000
B43712A5568M000
Part Number
B43712A5568M000
Manufacturer
Description
CAP ALUM 5600UF 20% 450V SCREW
Series
B43712
    Specifications
    SeriesB43712
    RoHSRoHS
    Ratings-
    Impedance36 mOhms
    Tolerance±20%
    Capacitance5600 µF
    Part StatusActive
    ApplicationsGeneral Purpose
    Lead Spacing1.248" (31.70mm)
    Voltage - Rated450 V
    Lifetime @ Temp#10000 Hrs @ 85°C
    Size / Dimension3.028" Dia (76.90mm)
    Height - Seated (Max)6.189" (157.20mm)
    Operating Temperature-25°C ~ 85°C
    Surface Mount Land Size-
    Ripple Current @ Low Frequency15.8 A @ 100 Hz
    Ripple Current @ High Frequency-
    ESR (Equivalent Series Resistance)22mOhm @ 100Hz