B43712A5478M000
B43712A5478M000
Part Number
B43712A5478M000
Manufacturer
Description
CAP ALUM 4700UF 20% 450V SCREW
Data sheet
B43712A5478M000.pdf
Category
Aluminum Electrolytic Capacitors
Family
Series
B43712
    Specifications
    SeriesB43712
    RoHSRoHS
    Ratings-
    Impedance45 mOhms
    Tolerance±20%
    Capacitance4700 µF
    Part StatusActive
    ApplicationsGeneral Purpose
    Lead Spacing1.248" (31.70mm)
    PolarizationPolar
    Mounting TypeChassis Mount
    Package / CaseRadial, Can - Screw Terminals
    Voltage - Rated450 V
    Lifetime @ Temp#10000 Hrs @ 85°C
    Size / Dimension3.027" Dia (76.90mm)
    Height - Seated (Max)5.185" (131.70mm)
    Operating Temperature-40°C ~ 85°C
    Surface Mount Land Size-
    Ripple Current @ Low Frequency14 A @ 100 Hz
    Ripple Current @ High Frequency-
    ESR (Equivalent Series Resistance)26mOhm @ 100Hz