B43705A9688M000 B43705A9688M000
B43705A9688M000
Part Number
B43705A9688M000
Manufacturer
Description
CAP ALUM 6800UF 20% 400V SCREW
Data sheet
B43705A9688M000.pdf
    Ratings-
    Impedance14 mOhms
    Tolerance±20%
    Capacitance6800 µF
    Part StatusActive
    ApplicationsGeneral Purpose
    Lead Spacing1.248" (31.70mm)
    Voltage - Rated400 V
    Lifetime @ Temp#15000 Hrs @ 85°C
    Size / Dimension3.027" Dia (76.90mm)
    Height - Seated (Max)5.677" (144.20mm)
    Operating Temperature-40°C ~ 85°C
    Surface Mount Land Size-
    Ripple Current @ Low Frequency26 A @ 100 Hz
    Ripple Current @ High Frequency2.97 A @ 100 kHz
    ESR (Equivalent Series Resistance)10mOhm @ 100Hz