B43705A5228M000 B43705A5228M000
B43705A5228M000
Part Number
B43705A5228M000
Manufacturer
Description
CAP ALUM 2200UF 20% 450V SCREW
Data sheet
B43705A5228M000.pdf
Series
B43705
    Specifications
    SeriesB43705
    RoHSRoHS
    Ratings-
    Impedance-
    Tolerance±20%
    Capacitance2200 µF
    Part StatusActive
    ApplicationsGeneral Purpose
    Lead Spacing0.874" (22.20mm)
    Voltage - Rated450 V
    Lifetime @ Temp#12000 Hrs @ 85°C
    Size / Dimension2.031" Dia (51.60mm)
    Height - Seated (Max)5.185" (131.70mm)
    Operating Temperature-40°C ~ 85°C
    Surface Mount Land Size-
    Ripple Current @ Low Frequency11.5 A @ 100 Hz
    Ripple Current @ High Frequency-
    ESR (Equivalent Series Resistance)50mOhm @ 100Hz