B43705A4688M000 B43705A4688M000
B43705A4688M000
Part Number
B43705A4688M000
Manufacturer
Description
CAP ALUM 6800UF 20% 350V SCREW
Data sheet
B43705A4688M000.pdf
Series
B43705
    Specifications
    SeriesB43705
    RoHSRoHS
    Ratings-
    Impedance16 mOhms
    Tolerance±20%
    Capacitance6800 µF
    Part StatusActive
    ApplicationsGeneral Purpose
    Lead Spacing1.122" (28.50mm)
    Voltage - Rated350 V
    Lifetime @ Temp#12000 Hrs @ 85°C
    Size / Dimension2.532" Dia (64.30mm)
    Height - Seated (Max)5.677" (144.20mm)
    Operating Temperature-40°C ~ 85°C
    Surface Mount Land Size-
    Ripple Current @ Low Frequency23.2 A @ 100 Hz
    Ripple Current @ High Frequency-
    ESR (Equivalent Series Resistance)11mOhm @ 100Hz