B43705A4109M000 B43705A4109M000
B43705A4109M000
Part Number
B43705A4109M000
Manufacturer
Description
CAP ALUM 10000UF 20% 350V SCREW
Series
B43705
    Specifications
    SeriesB43705
    RoHSRoHS
    Ratings-
    Impedance11 mOhms
    Tolerance±20%
    Capacitance10000 µF
    Part StatusActive
    ApplicationsGeneral Purpose
    Lead Spacing1.248" (31.70mm)
    Voltage - Rated350 V
    Lifetime @ Temp#12000 Hrs @ 85°C
    Size / Dimension3.028" Dia (76.90mm)
    Height - Seated (Max)5.677" (144.20mm)
    Operating Temperature-40°C ~ 85°C
    Surface Mount Land Size-
    Ripple Current @ Low Frequency32.1 A @ 100 Hz
    Ripple Current @ High Frequency-
    ESR (Equivalent Series Resistance)7.5mOhm @ 100Hz