B43704B7398M000 B43704B7398M000
B43704B7398M000
Part Number
B43704B7398M000
Manufacturer
Description
CAP ALUM 3900UF 20% 550V SCREW
Data sheet
B43704B7398M000.pdf
Series
B43704
    Specifications
    SeriesB43704
    RoHSRoHS
    Ratings-
    Impedance-
    Tolerance±20%
    Capacitance3900 µF
    Part StatusActive
    ApplicationsGeneral Purpose
    Lead Spacing1.248" (31.70mm)
    Voltage - Rated550 V
    Lifetime @ Temp#8000 Hrs @ 85°C
    Size / Dimension3.543" Dia (90.00mm)
    Height - Seated (Max)4.764" (121.00mm)
    Operating Temperature-40°C ~ 85°C
    Surface Mount Land Size-
    Ripple Current @ Low Frequency15.7 A @ 100 Hz
    Ripple Current @ High Frequency-
    ESR (Equivalent Series Resistance)28mOhm @ 100Hz